Szavak, szavak, szavak - másodszor

Szavak, szavak, szavak - másodszor
publikálva: 2017. November 6.
 

Két hete már írtam arról, hogyan könnyítheted meg magadnak a szótanulást. Mit sikerült megvalósítanod belőle? :) Itt a folytatás. Viel Spaß!

Az előzőkeben említett két módszer ötvözete az, amikor a szókártyákat úgy használod mondatalkotásra, hogy véletlenszerűen húzol közülük kettőt (ahogy haladsz majd a tanulással, később választhatsz három kártyát is), és ezeket a szavakat próbálod meg egy mondatba foglalni.

Amikor már kicsit jártasabb vagy a német nyelvben (úgy kb. három hónap után), akkor megteheted azt is, hogy választasz a szókártyák közül 5-8 szót, és ezekkel írsz egy rövid történetet. Magad is csodálkozni fogsz, hogy ez a módszer milyen hatásos.

Még egy hasznos tipp mára. Ha ismered a gondolati térképet, mint tanulási módszert (a későbbiekben sokszor fogunk róla beszélni), akkor ami most jön, nem lesz teljesen ismeretlen számodra. Két fontos szempont alapján működik: az egyik a vizualitás, a másik pedig, hogy az egymáshoz tartozó dolgokat könnyebben megjegyezzük, mivel a rövid távú memória 7+/-2 részéből csak egyet (de legalábbis kevesebbet) foglalnak el. Szóval, végy magad elé egy A4-es lapot, esetleg A5-öst, a lényeg az, hogy fektetve legyen előtted a papír. Középre írj fel a megtanulandó szócsaládból egy szót. Ha mondjuk szóösszetételeket tanulsz, akkor középre jön az a szó, amelyik mindegyik másikban szerepel, köré pedig a belőle alkotott kifejezések. Hagyományos értelemben vett szócsalád esetén középre kerül az alapszó, köré pedig a belőle képzett, ragozott, stb. szavak. Az igekötős igék (amikből a németben van szép számmal) elsajátítására is kiválóan alkalmas ez a módszer. Mint eddig is, középre kerül az alapige, köré pedig az igekötős változatok (ne feljtsd el jelölni, hogy elváló vagy nem elváló igekötőről van szó).

Fontos, hogy a magyar jelentés ne kerüljön rá a lapra. Ha kíváncsi vagy rá, hogyan néz ki egy ilyen „szótérkép”, írj nekem itt az oldalon, vagy a nemetrevalo@gmail.com címre, de megtalálsz a Németrevaló facebookos oldalán is (https://www.facebook.com/nemetrevalo/) Itt is érvényes, hogy bátran használj színeket, ha magadnak készítesz ilyen szótérképet.

Hajrá:)!

 

A korábbi szótanulásos ötletek

Visszalépés az előző oldalra...