Ingyenes képes-hangos német-magyar szótár. Ez bárki számára elérhető ingyen, regisztráció és előfizetés nélkül. Viel Spaß!
A szótárt itt találod. Lássuk, hogyan érdemes használni.
A nyelvtanulás egy sarkalatos pontja a szavak tanulása. Ebben segít a szótár.
Itt is igyekeztem, hogy akkor is hasznos legyen a szótár, ha inkább hallás alapján tanulsz, és akkor is, ha inkább vizuális vagy.
(Majdnem) minden szóhoz tartozik egy kép, hogy segítse a megjegyzést. A képen vagy maga a szó látható, vagy valami, amiről eszedbe juthat. Lehet, hogy néhol nem egyértelmű, hogy mi alapján válsztottam a képet, de mondjuk a „jóság” vagy „végül” szavak képen való megjelenítése azért okoz némi fejtörést J.
A szóhoz tartozó "szókártyák" pedig így épülnek fel:
1. A szó németül
Főnév esetén a nem, a birtokos eset és a többes szám. Az igéket (főneveket, mellékneveket) vonzatukkal együtt találod meg, ha van nekik. A sor végi kis nyíllal pedig meg is hallgathatod a szót. (Főnév - alanyeset, birtokos eset, többes szám; ige - rendhagyó ragozás és múlt idejű alakok; melléknév - (a legtöbb esetben) alapfok, középfok és felsőfok). Ezektől ne ijedj meg, nem fontos így tudni, hogy mi micsoda, Elég, ha addig hallgatod, míg a szót és alakjait megtanulod :). Nem baj, ha a tanulás elején vagy, és még nem tudod, hogy eszik-e vagy isszák a múltidőt. Tudd az igét, meg esetleg, hogy rendhagyó a ragozása. Majd amikor odaérsz, hogy múlt idő, akkor fogod tapasztalni, hogy mennyivel egyszerűbb így a múltidő, mert már jó párszor találkoztál vele. Ugyanez vonatkozik a melléknév fokozására is. Most elég az, hogy „jó”, viszont sokkal egyszerűbb lesz a „jobb”. Ezt megígérem J.
Fontos még, de ez szerintem hamar feltűnik, hogy a főneveket különböző színekkel látod. Ez is azért van, mert hiszek benne, hogy lehet segíteni ezen a fránya derdiedas-problémán. Egyszerűen az agyunkban könnyebben raktározódik a névelő (nem), ha van mihez kötni. Tehát: hímnem – kék, nőnem – piros, semleges nem – zöld.
2. A szó magyarul
3. Magyarázat (ha van)
Olyasmik kerültek ide, mint az igék múlt ideje, a melléknevek fokozása, a szó használatára vonatkozó megjegyzések, pl: régies, pejoratív, stb. A jelentéssel kapcsolatos magyarázat.
4. Példamondat
Minden szóhoz van egy példamondat, mert könnyebb szövegkörnyezetben megtanulni az új kifejezéseket. Egyszerűbben tudjuk felidézni, ha van mihez kötni, és nem csak úgy „lóg a levegőben.” Ezeket a mondatokat nem kell megtanulni, elég ha egyszer-kétszer elolvasod, megkeresed benne a szót, kicsit foglalkozol vele, hogy miért ott és úgy áll, ahogyan. (Azok a mondatok, amelyek „idézőjelben” vannak, a Gyűrűk Ura első kötetéből valók J. Csak, hogy lásd, hogy nem ördöngösség J.)
5. Szólás, közmondás, állandósult szókapcsolat, nyelvtörő
Gyakorlatilag egy másik példamondat :) Itt azt javaslom, ha már előrébb jársz a tanulásban, akkor kezd el ezeknek a jelentését felkutatni, mert nem feltétlenül mindig egyértelmű. Ez egyben egy feladat is, amivel nagyon jól fejlesztheted a szókincsed.
A szavak mellett kifejezéseket (Ausdruck) is találsz, amelyeket azonnal használhatsz úgy, ahogy vannak :)
(A képek és hangfileok egy része még hiányzik. Ezeket folyamatosan töltöm fel, de addig is tudod a szavakat tanulni.)
Ha szeretnéd az újdonságokat közvetlenül az emailfiókodba megkapni, akkor iratkozz fel a hírlevélre vagy regisztrálj. Én ez utóbbit javaslom, mert a gdpr miatt ugyanazokat a dolgokat kell jóváhagynod (semmi különbség), viszont regisztráltként INGYEN hozzáférsz az ÖSSZES NYELVTANI MAGYARÁZATHOZ, illetve KORLÁTLANUL a nyelvtanulást segítő JÁTÉKOKHOZ.