A tanulási folyamat

A tanulási folyamat
publikálva: 2017. October 2.
 

Ígértem, hogy segítek Neked abban is, hogyan tanulj. Mert ez sem mindegy. Ezért a mai posztban azt nézzük meg, hogyan is zajlik a tanulási folyamat. Viel Spaß!

Ezzel a témával azért szeretnék mindenképpen foglalkozni, hogy lássuk, hogyan is jutunk el az elhatározástól a megvalósításig. Az egyes mozzanatokra a későbbiekben még visszatérünk, hogy azzal kapcsolatban is elmélyítsük tudásunkat, és pontosan megértsük a bennünk zajló folyamatokat, ezzel is segítve magát a tanulást.

Az első lépés mindig az, amikor valami iránt felébred az érdeklődésünk. Ennek számtalan formája lehet, történhet véletlenül, vagy valamilyen problémára megoldást keresve. Innentől kezdve a leglényegesebb dolog az érdeklődés fenntartása.

Következő lépés az információszerzés, informálódás a lehetőségekről, amelyek segítségével az áhított tudás, készség, képesség (ezekről szintén lesz még szó) birtokába juthatunk.

Fontos szempont a tanulás megkezdése előtt, hogy akár magunk, akár egy másik személy (tanár, mentor, tutor) segítségével mérjük fel előzetesen az adott tárgyra vonatkozó tudásunkat. Más és más tanulási módszert kíván a már elsajátított (bár néha úgy érezzük, teljesen elfelejtett) dolgok átismétlése, mint a tökéletesen új ismeretek elsajátítása.

Ezek után jöhet a módszer, tanár, tananyag, időpont, felhasználandó segédeszközök, stb. kiválasztása, a tanulás megtervezése. Mindez hangsúlyosabban esik latba, ha önálló tanulásra adjuk a fejünket (ebben is próbálok majd segíteni). Tanárral vagy csoportban való tanuláskor más problémák merülhetnek fel, de ezekre is kitérünk majd.

Az egész tanulási folyamat során szükséges, hogy motiváltak maradjunk. A motivációnak is több fajtája létezik, lehet külső, belső, elsődleges, másodlagos, stb. Ha tudjuk, hogy mi éppen a motiváltsággal hogyan is állunk, az jelentősen megkönnyítheti a dolgunkat.

Tanulásunk során érdemes időnként meg-megállni. Ez több szempontból is fontos lehet. Egyrészt saját magunk számára összegezni a tanultakat és alkalmazni az új ismereteket. Másrészt pedig értékelni az elért eredményt, feltárni az esetleges nehézségeket, és ezek megoldásához segítséget kérni. Aztán már roboghatunk is tovább a siker felé!

Nagy vonalakban ezek a tanulási folyamat lépései, amelyeket, mint azt már említettem, külön-külön is megvizsgálunk majd.

Viel Spaß!

 

Szeretnél többet tanulni a tanulásról?

Visszalépés az előző oldalra...